Participating Communities

The IESO most recently approved an additional eight ACEP proposals in the third and fourth quarters of 2016. Those communities joined the 89 Indigenous communities already participating in the program. This includes remote, northern and southern First Nations.

Below is the list of communities that are working on a Community Energy Plan with support from the ACEP. See a map of their locations.
  

ACEP Version 2.0 – 2013-2014
Algonquins of Pikwàkanagàn
Seine River First Nation
Delaware Nation (Moravian of the Thames)
Chippewas of Georgina Island

Five Nations Energy Inc.
Representing:
Fort Albany First Nation Attawapiskat
First Nation Kashechewan First Nation
Mocreebec Council of the Cree Nation

Shibogama First Nations Council Technical Services
Representing:
Kasabonika Lake First Nation
Kingfisher Lake First Nation
Wapekeka First Nation
Wawakapewin First Nation
Wunnumin Lake First Nation

Aroland First Nation
M'Chigeeng First Nation
Ojibways of Garden River
Nigigoonsiminikaaning First Nation
Sagamok Anishnawbek First Nation
Batchewana First Nation
Long Lake #58 First Nation
Lac Seul First Nation
Ojibways of Pic River
Couchiching First Nation
Eagle Lake First Nation
Wahgoshig First Nation

Windigo First Nations Council
Representing:
Sachigo Lake First Nation
North Caribou Lake First Nation
Shawanaga First Nation
Wikwemikong Unceded Indian Reserve
   
ACEP Version 3.0 – Third & Fourth Quarter 2015
Lac La Croix First Nation
Saugeen First Nation
Serpent River First Nation
Wahnapitae First Nation
Rainy River First Nations
Lac des Mille Lacs First Nation
Moose Cree First Nation
Oneida Nation of the Thames
Mississaugas of the New Credit First Nation
Beausoleil First Nation
Wahta Mohawks
Ojibways of Onigaming First Nation
Aundeck Omni Kaning First Nation
Bkejwanong/Walpole Island First Nation
  
Keewaytinook Okimakanak
Representing:
Poplar Hill First Nation
North Spirit Lake First Nation
ACEP Version 3.0 - First Quarter 2015
Mohawks of Akwesasne
Taykwa Tagamou First Nation
Shoal Lake #40 First Nation
Mohawks of the Bay of Quinte
Naotkamegwanning First Nation
Curve Lake First Nation
Iskatewizaagegan No. 39 Independent First Nation (Shoal Lake #39 First Nation)
Moose Deer Point First Nation
Wasauksing First Nation
Naicatchewenin First Nation
Constance Lake First Nation
Mattagami First Nation
Whitesand First Nation
Ochiichagwe’babigo’ining First Nation
Big Grassy First Nation
   
ACEP Version 3.0 - Second Quarter 2015
Red Rock Indian Band
Mississauga First Nation
Pays Plat First Nation
Temagami First Nation
Six Nations of the Grand River
Brunswick House First Nation
Thessalon First Nation
Whitefish River First Nation
Mississaugas of Scugog Island First Nation
Sheshegwaning First Nation
Magnetawan First Nation
Alderville First Nation
Biinjitiwaabik Zaaging Anishinaabek First Nation
Mitaanjigamiing First Nation
Chippewas of Nawash Unceded First Nation
Henvey Inlet First Nation
Pic Mobert First Nation
Nibinamik First Nation
   
ACEP Version 4.0 – First Quarter 2016
Windigo First Nations Council
Representing:
Bearskin Lake First Nation
Grassy Narrows First Nation
Wabeseemoong Independent Nations
Wabauskang First Nation
Chippewas of the Thames First Nation
Wabigoon Lake Ojibway Nation
Chapleau Cree First Nation
Fort William First Nation
Northwest Angle 33 First Nation
   
ACEP Version 4.0 – Second Quarter 2016
Nipissing First Nation
Chippewas of Kettle & Stony Point First Nation
   
ACEP Version 4.0 – Third and Fourth Quarter 2016
Eabametoong First Nation
Dokis First Nation
Animbiigoo Zaagi'igan Anishinaabek
Hiawatha First Nation
Ginoogaming First Nation
Obashkaandagaang First Nation
Animakee Wa Zhing 37 First Nation
Anishinaabeg of Naongashiing First Nation